БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА НА ПОРЪЧКИ НАД 100 лв.

Търсене

Разхождайки се в парка, може да забележим, че листата на лотоса са винаги сухи и чисти, макар да са непрекъснато във водата на езерото. Нещо повече – капчиците вода се задържат по повърхността и при лек наклон те се спускат надолу без да оставят никаква следа, улавяйки по пътя си всяка прашинка.

Ако разгледаме лотоса по-отблизо, ще открием много интересен феномен – сферичните капки имат изключително малък контакт с повърхността и по-странното е, че те силно привличат към себе си частиците мръсотия. Ето защо падайки надолу, водата притегля всяко замърсяване и оставя идеално чисти листата на лотоса.

Това свойство е наречено от учените „Ефект на лотoса“ – изключително силното отблъскване на вода (суперхидрофобност) .Частиците мръсотия са събирани от самите капки вода, благодарение на сложната микро и наноскопична структура на повърхността, като по този начин се намалява полепването им по нея.

Percenta Lotus EffectPercenta Lotus Effect NanotechnologyНа пръв поглед листата на лотоса изглеждат гладки, а в действителност са със силен релеф – покрити са с наноструктури, образуващи въздушни възглавнички, по които течностите се стичат без да могат да проникнат и неравната повърхност на лотоса винаги остава идеално чиста. Това е изненада за учените, които до скоро са считали, че само гладката повърхност може да бъде чиста.
Така този природен феномен вдъхновява учените да разработят технология, която използвайки същите наноструктури, създава хидрофобни покрития със самопочистващ ефект, осигуряващи пълна изолация от всички вредни влияния на околната среда.
Практиката показва, че нанопокритията са изключително ефективен продукт, предоставящ дълготрайна и високоефективна защита. Третираните материали визуално не се променят, запазват стойността си, като в същото време са защитени срещу агресивното влияние на околната среда, климатичните условия, механични наранявания.

Днес благодарение на нанопокритията всякакви повърхности могат да бъдат защитени от вода, мазнини, замърсяване, UV-лъчи от чадъри и дъждобрани, покриви на сгради и фотоволтаични паркове, чак до космически сувалки.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *