Изследователи от Университета в Далас разработват нишки от въглеродни нанотръбички, които при бързо нагряване правят предметите зад тях невидими. Този процес се постига с така наречения „ефект на миража”
Когато въглеродните нанотръбички се нагреят екстремно много, повърхността им започва да огъва светлината около тях и така скрива предметите. Голямата разлика в температурите на кратко разстояние пречупва лъчите светлина, изпращайки ги обратно към окото. Този ефект заблуждава мозъка, че обектите са изчезнали.
Въглеродните нанотръби всъщност са наскоро открита алотропна форма на въглерода*, (алотропни форми на въглерода са също диамантът и графитът), които демонстрират много голяма якост и уникални електрически свойства. Въглеродните нанотръби са цилиндрични молекули на водорода и притежават необичайни физични и химични свойства.
Според учените откритията, свързани с „невидимата материя”, ще доведат до развитие на много технологии за скриване на обекти и могат да се използват в огромни мащаби. Въглеродните нанотръби предполагат развитие в много сфери на нанотехнологията, оптиката, електрониката.
В момента в няколко университета в Европа и САЩ се провеждат разработки за произвеждането на материал, който прави обектите невидими, като според изследователите подобна технология може да започне да се използва на практика много по-скоро от очакваното.
* Алотропни форми на въглерода
a: диамант, b: графит, c: лонсдейлит, d: фулерен — C60, e: фулерен C540,
f: фулерен C70, g: аморфен въглерод, h: въглеродна нанотръба