Годишно в Германия се произвежда около 30 милиона тона боклук. Въпреки голямата цифра обаче, тази държава се нарежда на едно от първите места по процент на количество рециклирани отпадъци. Една от причините за това Германия да е сред отличниците в това отношение е инициативата „GreenDot“. Тя задължава производителите да плащат по-високи такси за по-обемни опаковки. В резултат на това се ползват по-малко хартия, пластмаса и метал при изработването на опаковките, което пък от своя страна води до намаляването на боклука с около 1 тон годишно. Другата причина за водещата позиция на страната,що се отнася до рециклирането, е отлично структурираната система за разделно събиране и разделяне на отпадъците. Въпреки че не е единна в цялата страна, тя следва проста логика – всичко е разделено по цветове и от нас се иска просто да хвърляме отпадъците си в отредените за тази цел контейнери. Ако спазваме правилата, ще видим, че почти целият ни боклук може да бъде рециклиран.
Нека започнем с най-лесната част – стъклото. Всички стъклени бутилки и буркани, за които не се плаща депозит в магазина (т.нар. „Pfand“), отиват в контейнерите за стъкло. Те могат да се намерят във всеки квартал и обикновено са три на брой в зависимост от цвета на стъклените продукти, които хвърляте – за кафяво, зелено и прозрачно стъкло. Керамика, порцелан и огледала обаче не бива да се изхвърлят в контейнерите за стъкло. Всичко е лесно и просто, единственото нещо, което не трябва да забравяте, са „тихите часове“ от денонощието, когато не е прието да хвърляте стъкло, тъй като целият този шум би пречил на съседите ви.
Въпросът с хартията също е доста простичък. Контейнерите са зелени на цвят и могат да се открият навсякъде. Там се изхвърлят хартия, картон и всякакви опаковки, направени от този материал. Запомнете, че салфетките не бива да се изхвърлят заедно с хартията.
Биобоклукът се изхвърля в контейнер с кафяв цвят и представлява:
– кухненският боклук – стар хляб, черупки от яйца, остатъци от храни, използвани филтри за кафе и чай, салфетки и домакинска хартия
– остатъци от плодове и зеленчуци – обелки, черупки, дръжки, листа
– градински боклук – почва, листа, изсъхнали или загинали растения, плевели
Друга доста обширна група, на която трябва да обърнете внимание, е тази с рециклируемите опаковки. Обикновено те се изхвърлят в жълт на цвят контейнер, а когато не разполагате с него, в специална за тази цел жълта торба. Тя се оставя на определени места, от където се събира няколко пъти в седмицата. В нея трябва да се изхвърлят всички пластмасови, алуминиеви и метални опаковки, пликове и кутийки. Пластмасовите бутилки, за които не заплащате депозит в магазина, също спадат в тази категория.
Съществува още една група отпадъци, които се рециклират –домакински боклук, за който също има специален контейнер, който обикновено е сив на цвят. Към тази категория спадат отпадъци като стари крушки, кабели, порцелан, счупени огледала и стъкла, гуми, стари тенджери и тигани, боклука от прахосмукачката и др. Колкото и странно да изглежда, но към домакинския боклук спадат също така цигарените фасове както и дъвки.
Последната категория е т. нар. Restmüll или по-точно всичко онова, което не можете да разпределите в по-горните категории.
Звучи сложно, заплетено и с прекалено много отделни контейнери, но всъщност щом започнете веднъж да събирате боклука си разделно, ще видите, че цялата тази система, не е измислена просто така. Ненапразно Германия е една от страните, които много добре се справят с рециклирането, и няма проблеми, свързани с излишното замърсяване и с боклука.