БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА НА ПОРЪЧКИ НАД 100 лв.

Търсене

Учени от Йейлския и Колумбийския университет в САЩ класираха най-зелените държави в света според Индексът за околната среда (EPI) – метод, благодарение на който се измерва резултатът от усилията на правителствата в екологично отношение, като максималната стойност е 100. Ето и отличниците в тази класация:

№ 5 – Норвегия (81.1)

Норвегия е една от най-активните държави в борбата с отделянето на въглероден диоксид, като се очаква до 2030 година страната практически да не произвежда почти никакви количества СО2. Правителството полага огромни усилия в тази посока, като прилага различни мерки за опазване на околната среда, увеличаване на площта на горските масиви и внедряване на нови технологии, гарантиращи чистота на въздуха и водата като поощряване на използването на електромобили, построяването на енергийно независими сгради, популяризиране на биогоривата чрез покачване на цената на дизела, увеличаване на железопътната мрежа.

norway-1

№ 4 – Швеция (86.0)

Почти 80% от територията на Швеция се състои от гори, има 28 национални парка и над 95 хил. езера, които заемат около 10% от площта на страната.Докато останалите страни изпитват непрекъснат недостиг на горива, Швеция предприема мерки, с които планира до 2020 год.  всички сгради да станат енергийно независими и да бъде спряно подаването на газ и централно отопление към обществените сгради и домакинствата. Страната усилено преминава към използването на възобновяеми енергийни източници.

amazing-stockholm-sweden-landscape-wallpaper

.
№ 3 – Коста Рика (86.4)
Най-сериозни усилия Коста Рика полага в опазване на горите. След като години наред страната сама унищожаваше горите си, продавайки ги в чужбина сега се е заела със залесяване на големи площи от територията си, като за последните пет години са засадени 5 млн. дървета. Правителството си е поставило задачата до 2021 год. държавата да не произвежда никакви емисии въглероден диоксид, като премине изцяло към използването на възобновяеми енергийни източници.

2839fc10e94d84310d76774269026181

№ 2 – Швейцария (89.1)

Швейцария винаги е била на челните места в такива класации, но това не е изненада предвид огромните усилия, които се полагат в тази посока. В производството на енергия особено голям дял заемат възобновяемите енергийни източници, изключително развити са системите за рециклиране и компостиране на отпадъци, прилагат се редица мерки за максималното ограничаване на вредните емисии. Непрекъснато се увеличават националните паркове, в които природата се връща към естествения си вид. Национална политика е използването на „зелени” технологии, като малки и големи компании се стремят всячески да популяризират използването им. Например, голяма част от хотелите в страната предлагат отстъпка на посетителите, които са пристигнали с хибридни автомобили. Голяма част от обществените сгради и домовете използват геотермални източници за отопление или слънчева енергия.

Mountains-Switzerland-Bernese-Oberland-High-Resolution-Wallpapers

№ 1 – Исландия (93.5)

Исландия е страната е страната с най-голям относителен брой геотермални извори в света.  Имайки предвид, че през Исландия минава Северния полярен кръг, това се оказва голямо предимство, защото горещите извори осигуряват огромна част от отоплението за неселението (82% от електричеството и топлинната енергия се произвеждат от геотермалните извори). Ето защо на тази държава не й се налага да „гори нищо”, за да се отоплява, а това означава и минимално количество вредни газове. Интересен факт е, че преди въглищата са били необходими за производството на 70% от енергията, сега този дял е сведен до 18%, като се очаква до 2050 година Исландия да спре да използва въглища и петрол.

0006-gallery-iceland-godafoss

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *