1- 1/3 от Америка намира нанотехнологията за морално приемлива
По данни на проучване, проведено от университета Уисконсин-Мадисън едва 29,5% от американците приемат нанотехнологията за нещо морално, за разлика от над 54,1% във Великобритания, 62,7% в Германия и 72,1% във Франция.
Според изследователите ниският процент се дължи на религията, която има изключително влияние в Щатите. Според голяма част от участниците в проучването нанотехнологията е „игра на Господ“, което води до идеята, че поради липса на информация тя често бива сравнявана с биотехнологията и експериментите със стволови клетки.
Небезизвестен факт е, че религията и църквата играят ключова роля в ежедневието на американските граждани. Според проф. Шьойфел, провел проучването за нанотехнологията, именно тези два фактора са явяват като филтър, който би могъл да попречи на евентуалното одобрение на новите технологии, които се развиват в световен мащаб, от страна на Америка.
2 – Микроорганизмите могат да създават нанотехнология
Възможно ли е да мине ден, в който да не чуем новини за бактерии и вируси? Най-вероятно не, но понякога новините поне са добри.
През далечната 2004 учени от университета в Тексас правят експеримент с така популярната в последно време Е-Коли бактерия, за да създадат проводникови нанокристали, които биха могли в бъдеще да бъдат ползвани за създаването на ново поколение оптични компютри.
Миниатюрните оптични компютри биха използвали оптични сигнали вместо електрически, за да обработват информация, а проводниковите нанокристали, създадени с помощта на бактерията, ще играят ролята на светодиоди, необходими за извършването на цялостния процес.
Освен бактериите вирусите също могат да се въведат в нанотехнологията. През 2006 учени от Масачузетския технологичен институт изследват вируси, които заразяват бактерии, за да успеят да изградят нановлакна, които да въведат в изграждането на литиево-йонни батерии с наноразмери.
3 – Някои наноматериали могат да се самосъединяват
Обратният подход към създаването на нанотехнология е вероятно най-интересния пример за цялостния потенциал на тази иновативна наука. При контролирани условия могат да се създават молекули, които да се свързват една с друга по определени начини, така че да образуват различни конфигурации. Този прост процес е развит до момент, в който идеята за самосъединяващ се микрокомпютър, вече не изглежда като художествена измислица.
Примери за подобно „самосъединяване“ на елементи могат да се открият навсякъде. Шведски учени са успели да създадат нановлакна, които ще им помогнат в изграждането на нано соларни панели.
Един от най-големите плюсове на наноматериали, създадени на базата на „самосъединяване“ е тяхната стабилност и издръжливост за разлика от други, механично изградени материи.
4 – Може би точно в този момент носите нанотехнология по себе си
Сложните микрокомпютри може все още да са само поглед в бъдещето, но по-просто устроените наноматерии могат да бъдат открити буквално навсякъде около нас и са без съмнение много по-широко употребявани отколкото сме предполагали.
Слънцезащитни кремове, козметика, тапицерии и дори дрехи биват повлияни от нанотехнологията. Значителен брой модни компании са въвели подобни иновативни методи и подходи в производството си, за да подобрят качествата на дрехите си, създавайки материи, които на практика не се зацапват от петна и не се измачкват!
За да се създадат подобни революционни дрехи, памучните тъкани се потапят в разтвори, съдържащи над трилион нановлакънца, които след това се нагряват, за да се образуват силни, химични връзки между тях и естествените нишки на памука. И въпреки че готовият продукт изглежда напълно обикновен и непроменен за простото око, той осигурява невероятна устойчивост при мокрене и мачкане, предотвратявайки различни петна.
Не само дрехите ни могат да бъдат подобрени чрез нанотехнология. Много скоро цялата ни къща може да се превърне в едно по-чисто и лесно за поддържане място, благодарение на нанотехнологичните материи и препарати, които предотвратяват задържането на петна и мръсотия по повърхностите.
5 – Нанотехнологията се използва в борбата с тероризма
- британските специални сили понастоящем използват миниатюрни въздушни съоръжения, наречени WASP, за военно разузнаване в Афганистан, които на практика могат да бъдат побрани в стандартно взривно вещество С-4.
- в същото време израелската армия разработва летящ робот, наречен „бионичен стършел“, който да ръководи военни операции срещу вражески бойци.
- отделен отдел по нанотехнология към Масачузетския технологичен институт се занимава с улесняване оцеляването на военните благодарение на устойчиви на удар и регенеративни защитни облекла, лазерни оръжия и много други, които съвсем скоро биха могли да се превърнат в реалност, благодарение на откритията на нанотехнологията.
И докато бъдещите военни съоръжения, изградени чрез нанотехнология за някои ще бъдат като сбъдната видео игра-мечта, то у други пораждат тревоги, свързани със заплахите от подобни оръжия в световен мащаб.
Нанооръжията са лесни за изграждане, укриване, поддържане и разпространение, което ги прави почти невъзможни за проследяване и контролиране. Освен това от иновативна гледна точка те бързо излизат от употреба и остаряват, което поражда непрестанни нанотехнологични експерименти.
.
.
.