Според последното изследване на Европейската агенция за околната среда (ЕАОС) Перник е най-замърсеният град в Европа. Допустими са само 35 дни в годината, в които може да бъдат надвишени екологичните норми на ЕС, докато в Перник това се случва през повече от 180 дни. В Париж това се случва през 15 дни годишно, в Брюксел – 29 дни.
Замърсяването се изчислява на базата на концентрацията на фини частици, отделяни при горенето – отопление, заводи, автомобили и др. Именно тези прахови частици са една от причините за сърдечно-съдови, белодробни, нервни заболявания, причиняват рак, репродуктивни проблеми и преждевременна смърт.
Четири от петте най-замърсени града в ЕС са български, а София (на 11-о място) е най-замърсената столица в Европа.
За основна причина за замърсяването в България се счита отоплението на дърва и въглища и горенето на автомобилни гуми и пластмаси. Поради финансови причини по-голямата част от населението не може да се възползва от далеч по-добрите алтернативи – централно отопление и газификация. Например във Враца – напълно газифициран град с население 70 000 души, едва 250 домакинства използват газ, тъй като оборудването е прекалено скъпо за голяма част от жителите.
Друг сериозен замърсител са ТЕЦ-овете, осигуряващи 44% от енергията на България, които изхвърлят големи количества серен диоксид и прахови частици.
.
.