БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА НА ПОРЪЧКИ НАД 100 лв.

Търсене

Учени от Университета на Тенеси-Ноксвил са открили гъби, произвеждащи по естествен начин наночастици, които могат да подсилят имунната система и унищожават тумори.

 „Това вълнуващо откритие е първата стъпка напред в развитието на терапии за борба с рака, базирани на природни наночастици, и показва значението на търсенето на иновации в природата за лечение на заболявания,” казва Мингуин Занг, главен изследовател в проекта.
Гъбата Arthrobotrys oligospora се храни с кръгли червеи. Изследователите изучават техните методи за притискане на плячката, когато забелязват, че сред химикалите, отделяни от Arthrobotrys oligospora има нанокомпозити, съставени от почти еднакви наночастици. Това откритие веднага приковава вниманието на учените, поради факта, че в последно време много засилено се изследват наночастиците във връзка с борбата с раковите заболявания.

„Естествено извлечените наночастици предизвикват интерес от страна на научните среди заради тяхната биологична съвместимост”, казва Занг. Поради своето високо съотношение площ-обем наночастици показват уникални оптични, термични и електронни свойства. В допълнение, техният малък размер им позволява да улеснят преминаването на клетъчните мембрани, което е важно условие за лечението на тумори.
Учените провеждат лабораторни тестове за изследване на ефекта, който оказват наночастиците върху имунната система. Те откриват, че при контакт с наночастиците линия бели кръвни телца започват да отделят секрет, стимулиращ имунната система.
Във втори експеримент изследователите подлагат на действието на наночастиците две отделни линии злокачествени туморни клетки. И в двата случая гъбичните наночастици убиват раковите клетки.

„Златна мина” за лечението на рак

Според Занг много организми в природата са създали свои собствени механизми за борба с различни заболявания, включително и рак. С откритията, направени с Arthrobotrys oligospora, се дава нов метод за лечение на туморни заболявания с наночастици.

„Ние можем да използваме това откритие за директно лечение на рак с извлечените частици, но също така можем да го използваме за създаване на модел на следващо поколение синтез” според Занг. В допълнение, тези констатации в крайна сметка могат да доведат до нови материали и терапии.
„Откритието може да бъде входът към златна мина от нови материали и методи за лечение”, казва той.

„Разбирането как тези наноструктури се формират в естествените системи също предоставя методи за синтез на бъдещо поколение специални наноструктури за биомедицински приложения.
Arthrobotrys oligospora не е първата открита гъба, обещаваща лечение на рак. Гъби от рода Pestalotiopsis се използват за производство на широко използваното лекарство Taxol. Въпреки че първоначално е било извличано от дърветата Pacific Yew, сега вече се синтезира изкуствено.
По същия начин паразитните гъби кордицепс от Тибет, известни като гъсенични гъби, произвеждат вещество, познато като кордицепин (cordycepin), което също има противораково действие. Тези гъби се използват много отдавна в китайската медицина, но едва отскоро западните учени започват да изследват техните медицински свойства.

.

Източник: NaturalNews

.

.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *