Човек не може да оцелее без чиста, питейна вода, но въпреки това живеем на планета, където 97,5% от водата е негодна за пиене. Това, което ни е останало, става все по-замърсено от индустрията, земеделието и лошо управление на водните ресурси.
Едно просто разрешение на този огромен проблем – нановещества, които елиминират токсичните метали и органични молекули, и правят водата годна за пиене.
Ръководителят на един такъв проект Томас Уинтгенс от Университета по приложни науки в Мутенц, Швейцария твърди, че добавят множество различни наночастици, които включват:
- Биомагентит – минерал на желязото, които премахват следи от токсични метали във водата
- Сребърни частици, които убиват бактериите
- Наночастици на титаниев диоксид, които елиминират широко разпространени замърсители като хормони, фармацевтични отпадъци и тор
Подобни проучвания се провеждат също така и в Холандия и Южна Африка, чиито положителни резултати дават надежди на учените, че в рамките на 5-10 години пречистването на водата с нанотехнология ще бъде използвано масово.
Eugene Cloete от университета в Стеленбош, ЮАР е намерил решението на проблема с пречистването на водата благодарение на чаените торбички. Заедно със своя екип той е разработил фино устройство, наподобяващ чаена торбичка, покритa с наночастици, които филтрират до 99,99% от бактериите и замърсяванията във водата. Засега идеята с чаената торбичка остава само прототип, крайният вариант все още се разработва от AquaQure, но това вече дава големи надежди за по-лесен достъп на много хора до чиста, питейна вода.
.
.
.