БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА НА ПОРЪЧКИ НАД 100 лв.

Търсене

Какво убива повече хора от СПИН и малария, взети заедно? Отговорът: замърсяването на въздуха.

Според скорошно проучване на Световната здравна организация през последните 20 години има все по-малко смъртни случаи, причинени от инфекциозни заболявания, детски болести и недохранване. Но изключително тревожният факт, който се съобщава е, че замърсяването на въздуха се превръща в огромен убиец, може би по-голям, отколкото подозирахме.

Годишно около 6 милиона души умират от болести, причинени от мръсен въздух – 3.3 млн. умират от замърсен въздух в затворени пространства и 3.7 млн. от замърсяването на открито (общият сбор е по-голям от 6 млн., защото много хора са жертва и на двата вида замърсяване). За сравнение СПИН и малария убиват съответно 1.8 млн. и 700 хил. човека.

Добрата новина е, че се прилагат все повече технологии за почистване или предотвратяване на замърсяването. За съжаление обаче най-засегнатите места са в най-бедните региони по света, което прави мерките за справяне с този проблем по-трудно приложими.

В Европа вредните емисии значително спаднаха през последните десетилетия, което доведе до подобрено качество на въздуха на целия континент. Въпреки това количеството на замърсителите са все още твърде високи и проблемите с качеството на въздуха остават. Значителна част от населението на Европа живее в зони, по-специално в големи градове, където се наблюдава сериозно превишаване на допустимите норми за качеството на въздуха – замърсяването с озон, азотен диоксид и прахови частици представлява сериозна опасност за здравето.

Освен като причинител на болести замърсяването на въздуха оказва негативно влияние и върху околната среда. При излагане на високи концентрации на озон се причиняват щети на селскостопанските култури. Сериозни проблеми са подкиселяването на почвите следствие на т.н. киселинни дъждове, еутрофикацията на водите и др.

ООН, Европейският съюз, Световната здравна организация и много други институции по света разработват дългосрочни стратегии, с които да се постигнат степени на чистота на въздуха, които не водят до неприемливи въздействия върху и рискове за човешкото здраве и околната среда. Международни, национални и регионални органи и неправителствени организации работят в посока за намаляване на излагането на замърсяване на въздуха посредством законодателство, сътрудничество с отраслите, отговорни за замърсяването на въздуха, научни изследвания.

.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *