Според изследване на учени от университета на Северна Каролина всяка година замърсяването на въздуха става причина за преждевременната смърт на 2,1 милиона човека по света, като броят на смъртните случаи е много различен в различните части на планетата.
НАСА състави карта на районите с най-висока концентрация на прахови частици, базирана на данни за замърсяването на въздуха и за предизвиканите от него случаи на преждевременна смърт.
За да покаже риска, НАСА представи картата в блога си Earth Observatory, на която се виждат разликите в замърсяване с фини прахови частици. За целта са сравнени нивата им във въздуха от 1 януари 1850 г. и 1 януари 2000 г. и средният брой смъртни случаи на 1000 кв. км годишно.
Фините прахови частици се състоят от прах и сажди с размер до 2,5 микрометра. Те са особено опасни, защото са достатъчно малки, за да навлязат в белите дробове на човека
Изпускат се от автомобилите и от промишлени, домакински и естествени източници.
Данните за смъртността са събрани от Джейсън Уест, преподавател в Университета на Северна Каролина. Според него 2,1 милиона случая на преждевременна смърт по света годишно са следствие от високите нива на замърсяване с фини прахови частици.
На картата на НАСА районите с най-замърсен въздух и най-много случаи на преждевременна смърт са представени с най-тъмен цвят.
Това са Източен Китай, Северна Индия и Европа – където урбанизацията осезаемо е повишила количество фини прахови частици с размер до 2,5 след началото на Промишлената революция.
В синьо са означени районите, където замърсяването е намаляло, като южната част на САЩ. Токсичното замърсяване на въздуха се задържа с дни, дори седмици и увеличава броя на пациентите с дихателни или сърдечни проблеми, обяснява НАСА.
.
Източник: НАСА .