Учени разработиха нанотехнологичен метод за по-ефикасно отделяне на водорода от водата. Изследователите са създали гори от наножици, които по много по-лесен и екологичен начин могат да се използват за получаването на водородно гориво. Водородът е гориво с неограничен потенциал, но досега за неговото производство се използваха изкопаеми горива, което е свързано със замърсяване, а едно от предимствата на новата технологията е, че не се отделят парникови газове.
За разработването на новия метод с наногори, известен като фотоелектрохимическо разделяне на водата, се използват достъпни и евтини материали като силиций и цинков оксид. Наногорите представляват вертикални снопове от наножици разположени вертикално по подобие на дърветата в природата. Предимството е, че така разположени „нанодърветата” улавят много повече слънчева светлина от подобни структури, разположени хоризонтално.
Учените искат да наподобят максимално процесите в природата, където ветикалните гори поглъщат повече слънчевата светлина за разлика от хоризонталните пустини и океани, които я отразяват.
Абсорбираната от горите слънчева светлина се преобразува в енергия, използвана за разделянето на водата на съставните й части – водород и кислород.
.