Наноучените използват силиконови лепенки като транзистори, които действат като прекъсвач в електрическата верига. Сложната форма, уловена на снимката вляво, показва подобна силиконова лепенка, нагрята до точка на топене, и след това оставена да се втвърди.
Снимка: John Hart/ Nanobliss
.
.
Острите шипове са златни наночастици върху графит. Учени са поставили тези частици върху повърхността, за да измерят остротата на върха на техния атомен микроскоп. Съвсем случайно в процеса на изследване те откриват, че златните наночастици се натрупват по ръба на графита, като по този начин „оформят“ стъпала по повърхността.
Снимка: National Physical Laboratory
.
Показаното на снимката е водорасло от рода Rhabdosphaera Clavigera, чийто екзоскелет е главна съставна част от Белите скали край Довър. Подобен вид планктон е изграден от нанокристали на калциев карбонат.
Снимка: Roland Kröger & Renee Van De Locht/ University of York
.
Цяло ново семейство „двуизмерни“ вещества, наречени MXene, са изградени от титаниев карбид, всяко от които е с дебелина от няколко атома. Учени все още изследват техния потенциал и приложение в литиево-йонните батерии. Самите материи са изобразени на снимката с помощта на електронен микроскоп, който увеличава образа повече от 20 000 пъти.
Снимка: Babak Anasori, Michael Naguib, Yuri Gogotsi & W. Barsoum/ Drexel University
Courtesy of the Materials Research Society’s Science as Art Competition
.
Тези две снимки демонстрират разликата между естествена (вляво) и изрусена коса (вдясно). На нетретираната коса може да видите слоеве, наречени кутикули, които приличат на наредени върху покрив керемиди. Третирането на косата с изсветляващи вещества разрушава тези слоеве и прави структурата на косъма по-грубовата.
Снимка: National Physical Laboratory UK
.
На снимката вляво е показано напречно сечение с размери от 1 милиметър на проба на боя, открита при разрушена сграда от Викторианската епоха. Разрезът разкрива около 13 пласта боя, които са били нанасяни през годините. Анализ показва съдържание на олово в много от различните слоеве. Въпреки това остатъци от използвания по онова време арсеник не се откриват.
Снимка: Oxford Instruments
.
.
.
.