БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА НА ПОРЪЧКИ НАД 100 лв.

Търсене

Последно проучване на електроинженери от Калифорнийския университет, Сан Диего цели да подобри издръжливостта на литиево-йонните батерии, благодарение на прецизно изградени конструкции на нанооснова. За тази цел изследователите са създали нановлакна, които блокират разпространението на лития (Li) през неговото силиконово покритие, подобрявайки по този начин качествата на цялостния продукт.

Професор Шади Дайе, който работи в отдела по компютърно инженерство към Калифорнийския университет, твърди, че тяхната работа би довела до „един ефективен начин да се намали разширяването на електродите в литиево-йонните батерии, което от своя страна ще доведе до предотвратяване на евентуално пропукване, повишаване на издръжливостта им, а може би дори ще има положителен ефект върху това как хората възприемат подобни конструкции, създадени на базата на нанотехнология.“ Резултатите от тяхното проучване са публикувани в научното списание “Nano Letters”.

Покривайки нановлакна, изработени от германий, със силикон, изследователите са успели да спрат почти всякакво разпространение на литиевите йони вътре с самите влакна. Вместо това процесът на литиево разпространение е наблюдаван индивидуално във всеки отделен пласт по дължината на нановлакното. За разлика от тези открития, при нановлакна, които нямат силиконово покритие, този процес не е наблюдаван.

„Тези резултати показват за първи път как интерфейсът и електрохимичното инженерство могат да бъдат използвани за контролирането на нанойонния транспорт, което от своя страна би имало огромен, потенциален ефект върху подобрението на процесите в литиево-йонните батерии. А както всички знаем те играят важна роля в електрониката, която голяма част от хората използват в своето ежедневие.“

.

.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *