БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА НА ПОРЪЧКИ НАД 100 лв.

Търсене

При лечението на заболяванията е от съществено значение ранното откриване на увреждането, за да се започне лечение възможно най-бързо. Едни от най-новите методи за диагностициране са базирани на нанотехнологията.

Ранна диагностика на рак

Учените разработват наночастици, предназначени за ранно диагностициране на ракови клетки. Принципът на действие е базиран на наночастици, които се прикрепят към тумора и освобождават „биомаркери” – молекули, наречени пептиди. Наночастиците са с висока концентрация на пептиди, което означава, че дори и в най-ранните стадии, когато познатите методи за диагностика не показват наличие на ракови клетки,  „биомаркерите” ще уловят тяхното съществуване.

Ранна и бърза диагностика на бъбречни увреждания

Развит е и метод за ранна диагностика на бъбречни увреждания. При този тест се използват нанопръчици злато, които се прикрепват към протеин, произвеждан от увредените бъбреци. Когато цветът на нанопръчиците се смени, тава е индикация за натрупване на белтък по повърхността им, а това от своя страна сигнализира на увреждането. Изследването е предназначено за бързо, евтино и ранно откриване на заболяването.

Диагностициране на мозъчни тумори

В процес на разработка е и нов метод за ранна диагностика на мазъчни тумори, в основата на който  се използват магнитни наночастици и ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Раковите клетки „образуват” малки частици в кръвния поток, наречени микровезикули. Магнитните наночастици се прикрепват към микровезикулите, а ЯМР засича клъстерите от микровезикули и наночастици. Диагностичната техника позволява значително по-ранното откриване на мозъчен рак в сравнение с досега използваните тестове.

Откриване на рак на устната кухина

За диагностициране се използва сензор с въглеродни нанотръбички и златни наночастици, който открива протеини, показателни за рак на устната кухина. Тестовете показват, че този тест е много точен при откриване на този вид заболяване, а резултатите се получават за по-малко от час.

.

 Нанотехнология в медицината – терапевтични практики

.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *