Наскоро инженерите от Lockheed Martin обявиха, че създадените от тях мембрани от графен могат успешно да се използват за обезсоляването на морска вода и превръщането й в питейна. Сега обаче учените са разработили технология, благодарение на която същите мембрани могат да пречистват отпадъчните води в петролната индустрия. Разрешаването на този проблем е от особено голямо значение, тък като при добива на петрол и газ в САЩ например, за една година се генерират над 68 млрд. отпадъчни води, водещи до огромно замърсяване на околната среда.
Иновативните мембрани са направени от графен – наноматериал под формата на листове от въглеродни атоми с дебелина 1 атом. Нанофилтрите са с дупчици достатъчно малки, за да пропускат водните молекули, но същевременно възпрепятстващи преминаването на замърсяването.
Lockheed Martin вече работи с две фирми от петролната индустрия, с които ще направи оценка на възможността за използване на филтрите за почистване на отпадъчни води от сондажи.
Според Даниел Хелър, вицепрезидент по устойчивите технологии в Lockheed Martin, целта не е да се премахнат всички замърсители, а само най-вредните. Това до известна степен прави задачата доста по-лесна, тък като филтрите за обезсоляване на водата са с размер на дупките до 1 nm, а тези за почистване на отпадните води са с диаметър между 50 и 100 nm.
По данни на Американската агенция за опазване на околната среда, за всеки барел петрол, добит от земята, се генерират 10 барела отпадъчни води. Това прави около 18 млрд барела отпадъчна течност годишно.
`