БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА НА ПОРЪЧКИ НАД 100 лв.

Търсене

Учени от Университета в Остин, Тексас създадоха най-малкия и най-бърз нанодвигател.

Нанодвигателят, създаден от екипа на Дунлей Фан, е изграден от три части, може бързо да смесва биохимикали и да се придвижва в течности, а това е важно за бъдещото му приложение в медицината. Изключително малките му размери (по-малки от 1 микрометър) правят възможно вкарването му в човешка клетка, където да извършва ротационни движения 15 часа без прекъсване със скорост 18 хил. оборота в минута, т.е. със скоростта на самолетен двигател.

Това е важно откритие, поставящо началото на създаването на устройства, които се движат свободно в тялото и могат да доставят медикаменти или да откриват ракови клетки и да ги унищожават без да засягат здравите.

Нанодвигателят на екипът на Дунлей Фан е първият, функциониращ с толкова висока скорост и с такава продължителност без да спират. Досега създадените нанодвигатели работят значително по-бавно – с не повече от 500 оборота в минута, за няколко секунди до няколко минути без прекъсване.

За да проведат тестове на възможностите да доставя лекарства, учените поставят обшивка от биохимикали върху нанодвигателя. Експериментът показва, че колкото по-бързо е завъртането му, толкова по-бързо даставя медикаментите.

Според Фан техният нанодвигател е единствения по рода си, защото успяват да контролират темповете на доставка на лекарства чрез механична ротация.

.

.

.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *