БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА НА ПОРЪЧКИ НАД 100 лв.

Търсене

България заема предпоследното място сред 27-те държави на ЕС в класация на доклад на Еврокомисията за политиките на рециклиране на битовите отпадъци, оповестен в края на 2012 година.

На челните места са Австрия, Белгия, Дания, Германия, Холандия и Швеция, които имат отлично развити системи за сметосъбиране, сметоизвозване и рециклиране, като само 5% от отпадъците на тези страни отиват в депа.

На опашката по управление на боклук в Европа са България, Кипър, Чехия, Естония, Гърция, Италия, Литва, Латвия, Малта, Полша, Румъния и Словакия, като на последно място е Гърция.

lСпоред докладът обобщената оценка на експертите дава на Австрия и Холандия 39 точки за добри политики, докато България е с 8, а Гърция – едва с 3 точки.

Проблемите са следствие от лоши или никакви мерки за намаляване на генерирането на отпадъци, липса на политика за отклоняване на отпадъците от депата, лоша инфраструктура за транспортиране на сметта.

По повод данните на доклада комисарят по въпросите на околната среда Янез Поточник е заявил, че „много държави членки продължават да изхвърлят в депа огромни количества битови отпадъци, което е най-лошият вариант за управлението им, още повече, че структурните фондове са на разположение за финансирането на екологични проекти“.

„Изхвърлят се ценни ресурси, губят се потенциални икономически ползи, не се създават работни места в сектора на управлението на отпадъци, нанасят се щети на човешкото здраве и на околната среда. Такава позиция трудно може да се отстоява при настоящите икономически обстоятелства“, посочва още Поточник.

На базата на доклада Европейската комисия ще изготви пътни карти на десетте държави членки с най-лоши резултати, които трябва да помогнат на всяка страна за справянето с проблемите. Мерките, които трябва да се предприемат се обсъждат на двустранни семинари, на които се набелязват конкретни стъпки за развитието на политика за рециклиране на отпадъците, целяща по-ползотворно използване на този вид ресурси, предотвратяване на екологични катастрофи и намаляване на производството на боклук.

recycling-bins

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *