Езерото Восток се намира на Антарктида до едноименната руска станция на 4 км под ледената повърхност и е най-дълбокото от 140-те ледникови езера на континента. Открито е сравнително скоро (1996 год.) и се счита , че това е най-добре запазеното езеро в света.
Според някои учени водата във Восток е отпреди 500 хил. години, според други е отпреди 1-2 млн, а има такива, които твърдят, че е отпреди 20 млн. години. Това дава основание да се смята, че консервираната вода вода да крие тайни за живота на планетата преди милиони години.
Дълго време изследователи се опитваха да вземат проби от езерото, като основният проблем беше, че трябва да се намери метод, който да не замърси водата с микроорганизми. Ето защо опитите са били замразени до февруари тази година, когато най-после учените достигат долната граница на леда и успяват да вкарат сонда във водата.
Какъвто и да е резултатът от взетите проби, той ще е колосален пробив за науката. Налягането в езерото е 350 атмосфери, което означава, че ако там има живи организми, издържащи на такова екстремно налягане, това ще е единственото подобно място на планетата. От друга страна, ако няма никаква следа от живот, това пак ще е единственото кътче на Земята без наличие на живот.
До този момент в пробите от водата са открити само четири вида бактерии, за които се смята, че са вкарани със сондата, което от своя страна подкрепя едната теза, че във Восток има само „мъртва” вода. От друга страна предизвикателството за учените предстои, защото до мястото, където те предполагат, че може да има живи организми остава още цел километър – дъното на езерото.