БЕЗПЛАТНА ДОСТАВКА НА ПОРЪЧКИ НАД 100 лв.

Търсене

Екип от учени в Масачузетския технологичен институт разработват нов метод за поставяне на ваксини, които успешно да се борят както с инфекциозни заболявания, така и с рака.

Този нов метод за поставяне на ваксини е насочен главно към ваксини, които се борят със заразни болести, атакуващи лигавицата у човека – грип, херпес, HIV и HPV. Съществуват много медикаменти, които се борят с подобни инфекции, но за съжаление невинаги са достатъчно ефективни. С добре познатите ни ваксини се наблюдава процес, при който лигавицата отмива антигените на ваксината, преди имунната ни система да успее да ги пренесе до Т-клетките, които са отговорни за това човешкият организъм да разпознава и да се бори с вредните тела. Именно поради тези трудности много малко подобни ваксини са одобрени за използване върху хора.

Група учени от Масачузетския технологичен институт, водени от проф. Дарън Ървин, са открили решение на този проблем. Те са успели да покрият антигените на самата ваксина със слой липиди, като по този начин образуват наночастици, много по-издръжливи от протеините, които изграждат ваксините. Това позволява на препарата да се задържи достатъчно дълго време върху лигавицата, за да се задейства процесът в имунната система. „Все едно сме минали от сапунен балон към гума. Разполагаме с нещо, което е химически много по-издръжливо на разпад“, твърди проф. Ървин.

Засега медикаментът е тестван само върху мишки и се наблюдава много голям успех. За съжаление ХИВ вирусът не атакува плъхове и затова опитите засега са проведени с изкуствено създадени вируси, имитиращи поведението, което се наблюдава в човешкия организъм.

В момента учените разработват и модел, който да тества способността на наночастиците да разпространяват и ваксина срещу рак. Подобни ваксини са потенциално ново лечение срещу ракови заболявания, които засега за съжаление имат същите слаби черти, които наблюдаваме и при ваксините срещу други вирусни болести.

Първоначалните резултати са изключително обещаващи, а този нов метод за действие на ваксината, благодарение на наночастици вече е патентован и лицензиран от Vedantra Pharmaceuticals, а проф. Ървин и неговия екип от учени продължават своите разработки по този проект.

.

.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *