В стремежа си да помогнат на нашата болна планета учените, занимаващи се с нанотехнология, изследват няколко възможности за подобряване на околната среда.
По-малко замърсяване, по време на производството на материали
Учените са доказали, че използването на сребърни наноклъстери като катализатор могат многократно да намалят генерирането на странични замърсяващи продукти, образувани при производството на пропилен оксид. Пропилен оксидът се използва при направата на пластмаси, бои, спирачна течност, перилни препарати и др.
Филтри за въглероден диоксид в отработените газове
Учените работят върху производството на наноструктурирани мембрани, които улавят въглеродния диоксид в отработените газове на електроцентрали и фабрики вместо да го изпускат свободно в атмосферата.
Изчистване на летливи органични съединения (ЛОС) от въздуха
Разработен е катализатор, който разгражда летливи органични съединения (ЛОС) при стайна температура. Катализаторът се състои от порест манганов оксид, в който са вградени златни наночастици.
Почистване на органични химически вещества, замърсяващи подпочвените води
Железни наночастици могат да бъдат ефективни при почистване на органични разтворители, замърсяващи подпочвените води. Тези наночастици се разпространяват по цялото количество вода и разлагат органичен разтворител на място без да се налага изпомпване. Този метод е значително по-ефективен и по-евтин от обичайно използваните техники.
Производство на соларни клетки, произвеждащи електричество на по-ниска цена
Масив от силициеви наножици, вградени в полимер, води до по-ниска цена, но по-висока ефективност на соларни клетки. Според изследователите този или и други методи, базирани на нанотехнологии, могат да се използват за производството на соларни клетки, които генерират електричество, което да е икономически по-ефективно.
Увеличаване на енергията, произведена от вятърни турбини
Количеството на произведеното електричество от турбините зависи основно от движението на перките. Предложението на инженерите е за перките да се използват епоксидни върлеродни нанотръби, което би ги направило по-здрави и по-леки, а оттам и по-ефективни.
.
.