Холандската компания Volker Wessels обяви плановете си за производство на пътна настилка от рециклирана пластмаса, която да бъде по-икономична и по-здрава от асфалт. Първата улица, върху която ще бъде изпробван новият материал, се намира в Ротердам. Разработката е част от мащабен проект, целящ „да се отървем от моретата от пластмасова супа“.
С въвеждането в експлоатация на тази настилка ще се намалят вредните газове във въздуха, защото според Volker Wessels асфалтът генерира над 1,6 милиона тона въглероден диоксид годишно, което е 2% от общото количество емисии, които произвежда транспортът.
Плановете за производството на иновативната настилка са все още само на хартия, но компанията заяви, че целта е да изгради първата изцяло пластмасова улица в рамките на следващите три години. Предвижда се материалът да е кух и много по-лек от асфалта, като същевременно полагането на настилката да става по-лесно и по-бързо, защото отделните елементи ще се сглобяват предварително в завода производител.
Пластмасовата пътна настилка ще изисква много по-малко поддръжка и ще издържа три пъти по-дълго от кенвенционалните настилки. Също така ще бъде в състояние да издържа на температури между -40 и 80 градуса по Целзий.
Когато материалът бъде напълно готов, местната управа на Ротердам ще предостави част от пътната мрежа на града, за да се тества в реални условия. Ако проектът е успешен, ще започне инсталирането в целия град.
Ротердам е известен със своите зелени инициативи. През 2014 год. на 20 км от града беше изграден завод за производство на енергия от отпадъци. В действие е стратегия за покриване на сградите – фасади и покриви, с растения, които да абсорбират дъждовната вода като средство за борба с наводненията.
.
.